16 czerwca 2023 r. mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w Gminie Milanów delegację z Głównej Komisji Historycznej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz przedstawicieli Caritas Diecezji Siedleckiej. Całe spotkanie miało na celu utrwalenie śladów po wyjątkowej rodzinie Czetwertyńskich, a w szczególności postaci – Marii hrabiny Tarnowskiej oraz nawiązanie współpracy.
🕍Nasz dzień rozpoczął się od wizyty w dworze, który stanowi ważne miejsce w historii naszej społeczności, a dla naszych gości z Warszawy był obowiązkowym punktem wizyty. Dzięki uprzejmości Caritas Diecezji Siedleckiej mogliśmy pokazać Paniom wnętrza budynku, piękny, zabytkowy park. Odkrywając przeszłość rozmawialiśmy o przyszłości dworu, planach na rewitalizację i możliwościach współpracy.
⛪️Niezwykle poruszające było obejrzenie kościoła oraz budynku po szpitalu, który został ufundowany przez ród Czetwertyńskich. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Sławomira Matejki mogliśmy również pokazać gościom kroniki kościelne, które stały się wyjściem do kolejnych opowieści i odkrywania naszej lokalnej historii.
🇵🇱Nie mogło zabraknąć również podziwiania wspaniałego muralu, który zapoczątkował naszą znajomość. Z dumą wykonaliśmy wspólne zdjęcie przy muralu, który w sposób wyjątkowy oddaje charyzmę i siłę tej wyjątkowej kobiety.
👏Dziękujemy Pani Wiesławie Nowickiej za pełnienie roli przewodnika po lokalnej historii. Jest w tym Pani doskonała 👏.
Spotkanie to nie było jedynie okazją do podziwiania piękna naszej historii. To była również doskonała okazja do nawiązania długotrwałej współpracy. Rozmowy, jakie podejmowaliśmy z gośćmi, pozwoliły nam zobaczyć potencjał, który drzemie w naszych instytucjach. Wspólnie snuliśmy plany dotyczące przyszłych działań, które mogą przynieść wiele korzyści zarówno naszej Bibliotece, jak i Głównej Komisji Historycznej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz Caritas Diecezji Siedleckiej.
Na zakończenie tego niezapomnianego dnia mieliśmy zaszczyt spotkać się z Panem Wójtem Pawłem Krępskim w Urzędzie Gminy, gdzie czekał na nas słodki poczęstunek.
Bardzo dziękujemy za tę miłą wizytę. Czujemy, że otworzyły się przed nami nowe drzwi, za którymi czeka nas wspaniała, w