Integracja przez wspólne gotowanie!

integracyjne gotowanie

26 kwietnia 2022 roku w świetlicy wiejskiej w Cichostowie spotkały się mieszkanki Gminy Milanów – obywatelki Polski i Ukrainy.

Celem spotkania zainicjowanego przez Panią Ewelinę Samorańską – Sołtyskę Milanowa, było zintegrowanie uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Gminy Milanów z tutejszą społecznością. Spotkanie polegało na nauce pań z Polski przez panie z Ukrainy gotowania potraw ukraińskich.

W czasie kiedy mamy zajęły się pracą w kuchni, na dużej sali świetlicy wiejskiej, dziećmi zajmowały się przewspaniałe animatorki. Mamy mogły w skupieniu nauczyć się gotowania nowych potraw, a dzieci cudownie spędziły czas wolny integrując się ze sobą.

Przyrządzono tort wątróbkowy, szubę, czyli sałatkę śledziową z burakiem oraz pielmieni z mięsem. Po wspólnym wysiłku wszyscy uczestnicy zasiedli do degustacji. Zachwytom smakowym nie było końca. Na koniec uczestniczki wymieniały się doświadczeniami kulinarnymi, zaczęły snuć opowieści o Ukrainie oraz wysłuchały pięknego ukraińskiego śpiewu pani Jany.

Spotkanie było tak udane, że padła propozycja zarówno ze strony polskiej jak i ukraińskiej, że spotykamy się znowu. Tym razem Panie z Ukrainy poprosiły o pokazanie naszych narodowych przysmaków.

W spotkaniu wzięło udział 30 osób dorosłych oraz 15 dzieci.

Pani Sołtys pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za udział i mile spędzony czas. W szczególności Pani Dorocie Ilczuk Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Opieki Zdrowotnej oraz Pani Ewie Dąbrowskiej Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie za pomoc w organizacji i promocji wydarzenia.

A tutaj zamieszczamy przepisy ukraińskich potraw:

Przepis tort wątróbkowy

Przepis na szubę