Menu Zamknij

Podaruj książkę ukraińskim dzieciom

plakat akcji podaruj książki ukraińskim dzieciom

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z Instytutem Książki zorganizowały zbiórkę funduszy na zakup książek, by zapewnić ukraińskim dzieciom bezpłatny dostęp do publikacji w języku ukraińskim.

Akcja ma na celu wesprzeć także ukraińskich wydawców przez bezpośredni zakup ich wydań. Ze sprowadzonych pozycji powstaną księgozbiory w bibliotekach i instytucjach oferujących schronienie i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Lustro Biblioteki również wspiera akcję https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/podaruj-ksiazke-ukrainskim-dzieciom/.

Jak podają organizatorzy akcji ukraińskie dzieci potrzebują teraz szczególnego wsparcia. W większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi – za normalnym dzieciństwem. Dlatego chcieliby dać im i ich rodzinom możliwość spędzenia wspólnie czasu przy książkach napisanych w ich ojczystym języku.

W duchu solidarności powstała zbiórka „Książki dla dzieci z Ukrainy”, której celem jest:

  • zapewnienie ukraińskim dzieciom nieodpłatnego dostępu do książek napisanych w ich języku ojczystym
  • wsparcie ukraińskich wydawców przez bezpośredni zakup ich książek
  • udostępnienie wartościowych materiałów i pomocy do pracy wszystkim, dla których los i rozwój najmłodszych jest ważny.

Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest dziś bardzo potrzebna. Czytanie buduje poczucie bezpieczeństwa i stwarza namiastkę normalności, daje chwilę wytchnienia i możliwość oderwania się od świata, który niesie niepokój. Dzięki książkom dzieci mogą też lepiej zrozumieć swoje emocje, znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach i wzmacniać poczucie własnej wartości i sprawstwa.

Co możesz zrobić?

  • udostępnij LINK do zbiórki na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych
  • wpłać datek jako osoba prywatna
  • zachęć do wpłat lokalną społeczność – liczy się każda złotówka
  • obserwuj stronę akcji i informacje o zakupie książek i ich dystrybucji.

Projekt jest organizowany przez Instytut Książki oraz Fundację Metropolia Dzieci. Patronami projektu są Polska Sekcja IBBY, Biblioteka Narodowa, Lustro Biblioteki i Fundacja Czas Dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content