Menu Zamknij

Dzień czytania Tolkiena

dzień czytania Tolkiena

Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Fani Władcy Pierścienia z pewnością wiedzą co oznacza data 25 marca.

A my zachęcamy Was do czytania oprócz Tolkiena pozostałych pozycji z gatunku fantasy. W naszej Bibliotece znajdziecie popularne, będące na topie książki.

W naszym księgozbiorze posiadamy całą sagę Wiedźmina – Geralt z Rivii. W związku z trudnościami jakie pojawią przy ustaleniu kolejności czytania podajemy ją za księgarnią internetową inverso.pl.:

SAGA O WIEDŹMINIE – KOLEJNOŚĆ CZYTANIA W PORZĄDKU CHRONOLOGICZNYM

OSTATNIE ŻYCZENIE

Od tego tomu warto rozpocząć przygodę z Geraltem z Rivii. Owszem, opowiadania, które znajdziemy w „Ostatnim życzeniu”, nie są uporządkowane chronologicznie, w oparciu o czas akcji. Na przykład „Wiedźmin”, czyli swego rodzaju literacki kamień węgielny cyklu, powinien być czytany jako ósme opowiadanie w kolei. Tym niemniej przeczytanie „Ostatniego życzenia” w całości, jako pierwszej książki z cyklu autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, nie będzie żadnym uchybieniem.

SEZON BURZ

Wybór poniekąd kontrowersyjny – książkę tę Andrzej Sapkowski wydał w 2013 roku, czyli prawie 15 lat po zakończeniu całego cyklu. Jeżeli jednak chcemy zachować chronologię wydarzeń w wiedźmińskim uniwersum, „Sezon Burz” jest powieścią, którą można przeczytać pomiędzy dwoma tomami opowiadań.

MIECZ PRZEZNACZENIA

Według wielu fanów najlepsza część sagi Sapkowskiego – sześć opowiadań, które na stałe wpisały się w annały polskiej fantastyki. Zabawne, wzruszające i przede wszystkim świetnie napisane opowiadania wchodzące w skład „Miecza przeznaczenia” powinny być dla każdego fana Geralta z Rivii pozycją obowiązkową. Poza tym znajomość obydwu tomów opowiadań znacznie ułatwi zrozumienie wydarzeń opisywanych później w powieściach.

KREW ELFÓW

Pierwsza powieść z cyklu wiedźmińskiego. Główni bohaterowie, których znamy już z opowiadań, czyli Geralt, bard Jaskier, czarodziejka Yennefer i księżniczka Ciri, zaczynają odgrywać coraz większą rolę w krainach, które w następnych tomach staną się obiektem inwazji wrogiego cesarstwa Nilfgaardu. W „Krwi elfów” spotykamy również pozostałe ważne postaci sagi – najważniejsze czarodziejki z Kapituły, lekarkę Shani, kapłankę Nenneke, szpiega Dijkstrę, krasnoluda Yarpena czy władców poszczególnych Królestw Północy.

CZAS POGARDY

W tomie drugim, „Czasie pogardy”, poznajemy kolejnych bohaterów cyklu – rycerza Cahira oraz pozostałych członków Kapituły Czarodziejów. I razem z bohaterami stajemy w obliczu rozpoczynającej się inwazji Nilfgaardu.

CHRZEST OGNIA

„Chrzcie ognia” inwazja wrogiego Nilfgaardu trwa, a Geralt wraz ze swoją kompanią robią wszystko, aby przeżyć podczas wojennej zawieruchy. Problem polega na tym, że przeżycie wymaga od bohaterów jawnego poparcia którejś ze stron konfliktu. Wiedźmin, chcąc nie chcąc, wyrzeka się neutralności – a do tego musi jak najszybciej znaleźć Ciri, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

WIEŻA JASKÓŁKI

Fabuła „Wieży Jaskółki” wciąż kręci się wokół poszukiwań Ciri przez Geralta – – tym trudniejszych, że dookoła toczy się wyniszczająca, brutalna wojna. Wojna, w której nie do końca wiadomo, kto jest zły, a kto dobry. Wiadomo tylko, że bardzo niebezpieczni ludzie zrobią wszystko, aby znaleźć Ciri – Dziecko Przeznaczenia, obdarzone niezwykłą mocą podróżowania w czasie.

PANI JEZIORA

Tom ostatni, będący godnym zwieńczeniem książkowej Sagi o Wiedźminie. Co ciekawe, ostatnie wydarzenia z „Pani Jeziora” są jednocześnie początkiem historii znanej z serii gier o Geralcie z Rivii. Dla fanów gier – pozycja obowiązkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content