Menu Zamknij

Uroczyste odsłonięcie muralu

projekt muralu

Stowarzyszenie Cichosz oraz Wójt Gminy Milanów serdecznie zapraszają na uroczyste odsłonięcie muralu hrabiny Marii Tarnowskiej.

Uroczystość odbędzie się 10 listopada 2022 r. i rozpocznie o godzinie 11.30 pod budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie.

Hr. Maria Tarnowska to postać wybitna. Urodziła się 6 lipca 1880r. w Milanowie. Przed I wojną światową brała udział w tajnym nauczaniu. Była sanitariuszką podczas wojen bałkańskich oraz na froncie austriacko-rosyjskim I wojny światowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej była komendantem czołówki Czerwonego Krzyża. W 1923 została, jako pierwsza Polka, odznaczona Medalem Florence Nightingale. Po wojnie weszła w skład zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzięki jej inicjatywie w okresie międzywojennym powstało społecznie w całej Polsce około 300 wiejskich ośrodków zdrowia. W 1942 została aresztowana przez Gestapo pod zarzutem nielegalnego przyjęcia pieniędzy dla PCK z zagranicy. Przez kilka miesięcy więziona na Pawiaku, a po zwolnieniu wstąpiła do konspiracji. Z racji wysokiej pozycji społecznej i doświadczenia delegowano ją w czasie powstania warszawskiego do rozmów z Niemcami na temat ewakuacji ludności cywilnej, która umożliwiła wyprowadzenie w dniach 8–10 września 1944 z Warszawy 20–25 tysięcy osób, głównie kobiet, dzieci i starców. Brała udział również w negocjacjach kapitulacyjnych.

Po odsłonięciu muralu zwartą kolumną przemaszerujemy na halę sportową w SP Milanów, gdzie czekać będzie na Państwa poczęstunek w formie finger food przygotowany przez KGW Milanów i Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Milanowie. Tam też odbędzie się koncert Pani Magda Steczkowskiej.

Koncert jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych m.in.: dzieci, młodzież, rodziny z dziećmi, seniorów, pracowników JST oraz wszystkich pasjonatów talentu Magdy Steczkowskiej.

Wydarzenie będzie dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Organizatorzy zapewniają dostępność architektoniczną oraz tłumaczenie wydarzenia na Polski Język Migowy. Podczas koncertu dla osób niesłyszących i słabo słyszących zapewnili wyświetlanie tekstu piosenek na telebimach.

plakat mural

Partnerzy wydarzenia: Gminna Biblioteka Publiczna w Milanowie, Szkoła Podstawowa im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Rudnie, Szkoła Podstawowa w Radczu, Koło Gospodyń Wiejskich w Milanowie, Sołectwo Milanów Powiat Parczewski Zadanie publiczne “Maria Tarnowska – hrabina, wiceprezes PCK i członek Armii Krajowej” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Obrony Narodowej.

Całkowity koszt zadania publicznego wynosi: 31.380,00 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content