Menu Zamknij

Tradycja we współczesności

pracownia plastyki ludowej

Tradycja we współczesności – wycinanka!

Kolejne spotkanie pracowni plastyki ludowej, które odbyło się 12 lutego już za nami. Bajkowy klimat zimy za oknem sali SP im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, a w jej wnętrzu pomysły i radość uczestników rozgrzane do czerwoności stworzył twórczy mix, który zaowocował ciekawymi pracami. Tym razem wzięliśmy na warsztat wycinanki tworzone i zdobione metodą warstwową. Uczestnicy poznawali od podstaw tę szlachetną i ciekawą technikę. Tematem naszych wycinanek były ludowe fantazyjne kwiaty, bukiety oraz tradycyjny motyw koguta i chłopa. Minimalistyczne użycie barw kolorowego papieru i brak przeładowania treści wycinanki, stworzyły piękną i harmonijną kompozycję.

XIX-wieczna polska wycinanka z papieru to najbardziej charakterystyczny element polskiej sztuki ludowej, który liczy sobie ponad 150 lat. Był to jeden z najpiękniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby i jest niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej. Na przestrzeni lat powstało wiele lokalnych stylów wycinanki, które ujmują swoją prostotą, bogactwem wzorów i pieczołowitością wykonania.

W ramach działania pracowni plastyki ludowej będziemy chcieli wypracować własny, tutejszy, lokalny styl wycinanki bazujący na motywach etnicznie związanych z Gminą Milanów.

Kochani! Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie. Zapraszamy na kolejne spotkanie już w marcu.

Nożyczki w dłoń !

Aktywne uczestnictwo w sztuce to początek dobrych działań w kierunku „tworzę”. Każdy jest artystą i każdy może tworzyć! Przyjdź i przekonaj się jakie to proste.

Najbliższe spotkanie pracowni ludowej odbędzie się 12 marca 2022 roku o godz. 13:00 w Szkole Podstawowej w Milanowie.

Do zobaczenia!

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content