Menu Zamknij

Wznowiliśmy działalność.

pracownia plastyki ludowej

Z początkiem października wznowiła swoją działalność pracownia plastyki ludowej. Od samego początku “wystartowała z kopyta”, bo plany na najbliższe kilka miesięcy zapowiadają się bardzo ambitnie. 

Tak jak w poprzednim sezonie, na warsztat będziemy brać ludową, regionalną wycinankę, za którą uczęszczający na pracownię młodzi adepci sztuki przepadają. W trakcie trwania zajęć pojawią się nowe wzory, nowe pomysły, nowy sposób przedstawienia dawnych technik cięcia. Nowe formy zainspirują i pomogą w tworzeniu nowych dzieł, które zaprezentujemy na wystawie.
W tym roku również uruchamiamy kolejną “odnogę” sztuki czyli….malarstwo na szkle! Ten rodzaj malarstwa różni się zasadniczo od obrazów wykonanych w innych technikach. Nie próbuje się tu uzyskać trójwymiarowości, głębi. Szklane obrazy  cechuje prostota, oszczędna kompozycja, często symetryczna, statyczna. Najczęściej motywem są portretowe wizerunki świętych, które są rysowane w sposób uproszczony. Motywy kwiatowe także są stylizowane. Malowaniem na szkle zajmowali się głównie rzemieślnicy cechowi, warsztaty rodzinne oraz malarze wędrowni. Jest to bardzo trudna technika, względu na niemożność wykonywania poprawek, malarze zawsze pod szybę kładą rysunki z kompozycją obrazu. Na rysunku należy rozrysować kształt i układ ciała postaci oraz schemat dekoracji. Bardzo nas cieszy, że pracownia działa, pojawili się nowi, zdolni uczestnicy…i co ważne….malujemy na szybach z odzysku.

Serdeczne podziękowania dla Pana Łukasza z Kostr za ofiarowanie bardzo dużej ilości szkła – powstanie dzięki temu dużo pięknych prac!  

Aktywne uczestnictwo w sztuce, to początek dobrych działań w kierunku „tworzę”.
Każdy jest artystą i każdy może tworzyć!
Przyjdź i przekonaj się jakie to proste.  

Najbliższe spotkanie pracowni plastyki ludowej odbędzie się 5 listopada 2022 roku o godz. 13:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milanowie.  

Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content